Description of 3 Station Home Gym
The Unionmaxfitness 3 Station Home Gym is a large fitness machine that can provide three people with a comfortable and spacious fitness environment at home. Its size is the result of manual measurement, and there may be errors; the actual product shall prevail. This comprehensive fitness equipment gives you plenty of room to move around and will not get in the way.
Product Features of 3 Station Home Gym
1.Featuring foldable parallel bars, you can free up more exercise space and enjoy comfortable workout when it’s not needed.
2.Sturdily constructed with thickened main frame and king-shaped bottom structure for superior load bearing capacity, reaches commercial use level.
3.Soft PU leather cushions and backrests are sweat-absorbing and breathable, keeping you comfortable during exercise, wear-resistant and durable.
4.Non-slip foot cover on the bottom for maintaining stability and protecting the floor.
5.Equipped with a hook foot foam device for soft and comfortable experience, effectively relax the leg muscles and make the exercise more effective.
Specifications of 3 Station Home Gym
| Product Name | 3 Station Home Gym |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 Piece |
| Price | $380.95-476.19/Piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel |
| G.W | 220kg |
| Color | Black |
| LoadBearing | 350kg |
| Size | 1940*1900*2350mm |
| Tube Thickness | 1.8mm |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| Usage | Fitness |
