Description of 6 Pairs 2-tier Dumbbell Rack
This two-tier, six-pair dumbbell rack is made of high-quality materials, making it strong and durable. Its clever design makes it perfect for use in any gym, club, office or home gym. It features a large flat oval tube and stainless steel plate rack.
Product Features of 6 Pairs 2-tier Dumbbell Rack
- Made of 1.2mm high-quality steel, this rack can hold up to 500kg and can accommodate 6 pairs of standard-sized barbells.
- It has a black powder-coated finish for a sleek and corrosion-resistant appearance.
- The rack is designed with a generous space between the dumbbells to provide ample space for you to reach.
- The extra floor area of the feet protects the floor and keeps the rack in place when you reach for the dumbbells, improving rack stability.
- You can buy single racks or with our dumbbells.
- Carton packaging is provided free of charge, and wooden box packaging requires a certain packaging fee.
Specifications of 6 Pairs 2-tier Dumbbell Rack
| Product Name | 6 Pairs 2-Tier Dumbbell Rack |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 30 pieces |
| Price | $63.55-72.45/piece |
| Packing | Carton or wooden box |
| Usage | Storage dumbbells |
| Application | Gym and your home |
| Material | Steel |
| N.W | 23kg |
| WeightCapacity | 500kg |
| Size | 120cmL x 57.5cmW x 78cmH |
| Thickness | 1.2mm |
| Color | Black |
| Finish | Matte |




