Description of 9 Rods Bar Storage Rack
The compact and versatile design of this bar storage rack optimizes your fitness space and keeps your gym, health club, or home gym area safe and organized. Made of high-quality steel material for high strength and stability, black matte finish for durability.
Product Features of 9 Rods Bar Storage Rack
1.The size of this barbell storage rack is 40*40*20cm, the aperture is 50mm, and it can store 9 full-size barbell bars.
2.Made of high-quality steel material for high strength and stability, black matte finish for durability.
3.The high-precision cutting components used in the sheet can improve safety in the process of use. Our steel pipes are not rough on the inside so as not to scratch the bar.
4.The compact and versatile design optimizes your fitness space to keep your gym, health club, or home fitness area safe and organized.
5.You can buy it individually or as a set with our barbell or Olympic bar.
6.Carton packaging is provided free of charge, and wooden box packaging requires a certain packaging fee.
Specifications of 9 Rods Bar Storage Rack
| Product Name | Metal 9 Rods Bar Storage Rack |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 30 pieces |
| Price | $57.55-60.75/piece |
| Packing | Carton or wooden box |
| Usage | Storage Olympic Barbell Bar or Barbell Bars |
| Application | Gym and your home |
| Material | Steel |
| N.W | 14kg |
| WeightCapacity | 200kg |
| Size | 40cmL x 40cmW x 20cmH |
| Bottom Plate Thickness | 1.2mm |
| Color | Black |
| Finish | Matte |




