Description of AB Coaster
This waist beauty machine puts us in a comfortable kneeling position off the floor, which has a great effect on tightening the muscles of the abdomen, can guide us to complete the lifting of the lower abdomen, and also strengthen the core strength. This waist machine features a swivel seat so it can be trained from all angles for a complete abdominal workout. Great for beginners and long-term fitness enthusiasts.
Product Features of AB Coaster
1. Enlarged and thickened pipes, triangular support structure, with a non-slip foot cover, safer and wear-resistant, easy to bear about 200kg.
2. The kneeling pad can be rotated freely, which can easily exercise the lateral abdominal muscles and shape the muscles of the whole body; widen the kneeling pad, which is more comfortable and does not hurt the knees.
3. Disposable foam-molded armrest pads are comfortable to hold and make it easier for elbows to exert force.
4. Two-stage aperture adjustment, suitable for different groups of people; easy to fold, does not take up space, and is easier to store.
5. Arc-shaped track, the movement is more efficient; the sliding roller is made of engineering plastic, the surface is smooth, and the sliding is smooth; multiple bearings are inlaid, and the service life is long.
6. Equipped with a weight bar, it can add weight by itself, and adjust the weight freely according to the body’s adaptation. (This product does not include a weight plate, if you need a weight plate, please purchase an about 25mm weight plate by yourself.)
Specifications of AB Coaster
| Product Name | AB Coaster |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel Pipe |
| Color | Black |
| Tube Thickness | 1.5mm |
| Load Bearing | 200kg |
| Size | 129*62.5*126.5cm |
| Applicable | Home, Office, Gym |




