Description of Abdominal Bench
Targeting your abs and core muscles, the abdominal bench effectively works your upper abs, lower abs, and obliques, all in one core training device. It’s perfect for home use, compact enough to fit in any corner without taking up much space, and easy to store. Combining performance and aesthetics, it’s simple, stylish, and built to last. The thick steel pipe construction ensures durability and high-strength load-bearing capacity. As stable as a rock, it’s a reliable addition to your home gym.
Product Features of Abdominal Bench
- The whole device adopts thick and thick pipes, which are safe, firm, stable, and reliable.
- Multi-speed adjustable, multi-function fast conversion; multi-speed adjustment of the seat cushion, adjustable at will, fast conversion, to meet various sports modes.
- The leg handles are equipped with comfortable foam, which is soft and breathable, effectively relieving muscle pressure and achieving a multiplier effect with half the effort.
- The pulley design at the back of the instrument allows you to move and use it effortlessly.
- The leather seat is fresh and breathable, soft and comfortable, wear-resistant, and easy to clean.
- With two sets of non-slip metal grips, non-slip and durable, escort your sports safety.
Specifications of Abdominal Bench
| Product Name | Abdominal Bench |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel |
| Size | 1440*657*852mm |
| Color | Grey |
| Load Bearing | 150kg |
| G.W | 65kg |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| Usage | Fitness |







