Description of Chrome Weight Plate
This weight plate is made of high-quality cast iron, capable of withstanding significant resistance and pressure. Built to last, it’s perfect for any fitness level or workout routine.
Product Features of Chrome Weight Plate
- This Chrome Weight Plate is available in 6 sizes: 2.5kg, 5kg, 7.5kg, 10kg, 15kg, and 20kg.
- This Chrome barbell plate has two aperture sizes: 25mm and 30mm, allowing you to choose based on your needs.
- This weight plate can be used to work your shoulders, arms, chest, back, and leg muscles.
- This chrome barbell plate can help fitness enthusiasts perform multi-directional movements, deeply stimulate muscles, and increase muscle strength more rapidly.
- You can purchase them individually, in pairs, or as a set.
- Conventional carton packaging is available, and pallet packaging can also be selected.
Specifications of Chrome Weight Plate
| Product Name | Chrome Weight Plate |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 500kg |
| Price | $2.65-3.95/kg |
| Packing | Carton |
| Usage | Build muscle |
| Application | Gym and your home |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Electroplating Finish |
| Size | 2.5kg, 5kg, 7.5kg, 10kg, 15kg, 20kg |
| Color | Silver |
| Aperture | 25mm and 30mm |
| Sales model | Sold individually, in pairs or as a set. |






