Description of Color Texture EVA Foam Mat
This is a safe, soft, and durable foam floor mat, use these exercise mats for home workouts to protect your floors from the wear and tear of gym equipment and create a workout space with excellent support. Free-to-assemble non-toxic EVA foam pieces make a fun foam play mat for kids.
Product Feature of Color Texture EVA Foam Mat
- This EVA foam floor mat is made of thick and high-density material, which has good resilience, is not easy to deform, and has good load-bearing performance.
2.This EVA foam mat is environmentally friendly, non-toxic, and odorless, and meets the safety standards for children. It is easy to clean with a wrung wet cloth and mild soapy water. The buckle design is easy to transport and install. The edge of the site can be cut at will, suitable for various scenarios.
- 3. The 2cm thick high-quality padding in high-density EVA foam guarantees comfortable cushioning of spine, hip, knee,and elbow impacts during activities on hard floors. The puzzle mat has a non-slip surface with an excellent non-slip advantage to prevent injury to the user.
- 4. This EVA floor mat has a variety of texture patterns, namely grass pattern, ocean pattern, and imitation wood pattern. Various patterns are suitable for different usage scenarios, and you can choose according to your needs.
- 5. The size, thickness,and color of the product can be customized on demand to meet your requirements.
Specifications of Color Texture EVA Foam Mat
| Product Name | Color Texture EVA Foam Mat |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | EVA |
| MOQ | 200 pieces |
| Price | $10.5-25.5/Piece |
| Size | 100*100cm |
| Thickness | 2.0cm |
| Density | 90kg/m³ |
| Color | Grass pattern, ocean pattern, and imitation wood pattern |
| Packing | WovenBag |
| Usage | Children Playing Space, Physical Exercise |







