A curved treadmill is a type of treadmill that has a curved running surface instead of a flat one. This design encourages a more natural running gait, as it mimics the rolling terrain of a natural running surface.
Specifications of Curved treadmill
| Product Name | Curved Treadmill |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 Piece |
| Packing | Plywood Box |
| Display | LED |
| Size | 1800*970*1630 mm(L*W*H) |
| Running Area | 1700*440 mm |
| Package Size | 1910*950*590 mm(L*W*H) |
| Maximum load bearing | 150kg |
| N.W/G.W | 168kg/181kg |
| Running belt | Nylon running belt |




