Description of Custom Basketball
Union Max Fitness is a professional fitness equipment manufacturer with over 10 years of export experience. We offer a wide range of cost-effective, high-quality custom basketball solutions. Contact us to learn more about our customized basketball options.
Product Feature of Custom Basketball
- Our logo basketball is designed for customized logo, which can be printed on the surface of the basketball with any logo or pattern you want.
- It is made of high quality PU leather, which is soft and comfortable to touch, and has good elasticity, softness and stability.
- It has two models and sizes for you to choose from: size 5 (diameter of 22cm) and size 7 (diameter of 24.6cm).
- It is equipped with an anti-leakage nozzle that prevents water ingress and air leakage.
- We offer a variety of color options to choose from for a more vibrant visual impact.
- Suitable for wooden floors, plastic floors, cement floors, etc.
Specifications of Custom Basketball
| Product Name | Custom Basketball |
| Origin | China |
| Brand | Union Max or customized |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | PU,Rubber |
| MOQ | 2pcs |
| Price | $8.27-10.50/Piece |
| Diameter | 22cm, 24.6cm |
| Perimeter | 70cm, 75cm |
| Thickness | 1.4mm |
| Weight | 470-500g,600-650g |
| Packing | Carton |
| Color | Red, Blue, Orange |
| Logo | Customized |
| Usage | Fitness, Basketball Game |
| Application | Home, Gym, Outdoors |
