Description of Door Pull Up Bar
The door pull-up bar is suitable for any indoor door without damaging the door frame. It’s easy to install and simple to use. This fitness equipment integrates pull-ups, sit-ups, and push-ups. It’s perfect for both fitness-minded men and beauty-conscious women. Not only can it help you lose weight, but it can also keep you in shape. Such a fashionable and multifunctional fitness equipment, click to get yours now!
Product Feature of Door Pull Up Bar
- Selected thick and fine steel pipe, with a diameter of 25*1.1mm, for enhanced safety, stability, and durability.
- The handle features thickened foam armrests, ensuring comfort in both summer and winter.
- The product size is 105*43*39cm, an upgraded length compared to the first generation.
- The product can support up to 100kg.
- Horizontal bar traction can effectively alleviate lumbar disc herniation, exercise the latissimus dorsi for increased strength, and reduce abdominal fat.
- Using professional screws, the anti-slip, anti-loosening design requires the use of tools to fully tighten the screws during installation.
Specifications of Door Pull Up Bar
| Product Name | Door Pull Up Bar |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 2pcs |
| Size | 105*43*39cm |
| Pipe Diameter | 25mm |
| Thickness Of Pipe | 1.1mm |
| Max Loading | ≤100kg |
| Color | Black |
| Price | $7.2/piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel Tube + Sponge |
| Weight | 1.7kg |
| Usage | Arm Training |
| Application | Home |
| Department | Unisex-adult |






