Description of Elliptical Machine
This elliptical machine is exercise equipment that can exercise the whole body. It can effectively combine the arms, waist, abdomen, buttocks, and legs for exercise, achieving reminder shaping, weight loss, and bodybuilding effects. It is relatively gentle during exercise, avoiding damage to the knee joint caused by the impact force generated by the exercise. It has a wide range of uses and is very suitable for home and commercial use. Magnetic control drive, multi-gear adjustable, scientific and comfortable step distance, creates a good sports experience.
Product Features of Elliptical Machine
- Double armrest configuration (linked armrest: hand-cranked with pedals to drive arms and shoulders to exercise; fixed handle: to strengthen lower limb movements and modify leg lines), humanized design, can be used alternately during exercise to train the whole body.
- The silent magnetic control drive mode is scientific and reasonable, providing more stable and comfortable movement with no friction and low loss.
- Multi-gear magnetic control resistance allows for experiencing different exercise intensities, adjustable according to individual conditions, suitable for various groups of people.
- Thickened and reinforced pipes, stainless steel reinforced body, calmly carry more, with over 200kg large load-bearing capacity, ensuring stability and safety.
- Ergonomically designed, the equipment is configured according to the comfortable step distance to improve human comfort and facilitate free walking.
Specifications of Elliptical Machine
| Product Name | Elliptical Machine |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel |
| Size | 1800*810*1600mm |
| Color | Grey |
| Load Bearing | 200kg |
| G.W | 135kg |
| Drive Mode | Magnetic |
| Resistance | 0-20kg |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| Usage | Fitness |




