Description of Foam Hand Grip
Union Max has been developed for athletes seeking to elevate their grip training. Whether you’re building hand strength for a sport or aiming to impress your friends, this foam hand grip is the perfect choice.
Product Feature of Foam Hand Grip
- Three-layer electroplating treatment, soft foam EVA hand grips are very comfortable and rust-resistant.
- The three-dimensional surround design is ergonomically designed to maximize support for lifting. Good tensile strength for strong arms.
- Adopts an easy-to-use and durable spring system, lightweight. It is the best sports hand grip.
- Whether you are a woman or a man, a child or an adult, a beginner or an experienced person, you can start grip training anytime, anywhere. Suitable for all hand types.
- Our products are available in various colors for customers to choose from to meet their needs. It is the best grip strengthener.
Specifications of Foam Hand Grip
| Product Name | Foam Hand Grip |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | Steel, Foam |
| MOQ | 100pcs |
| Price | $0.95/Piece |
| Size | 13*9.5cm |
| Weight | 70g |
| Packing | Carton |
| Carton Size | 50*35*46cm |
| Color | Red, Blue, Green, Black, Gray |
| Usage | Wrist Training |
| Application | Home, Gym, Outdoors |







