Description of Foldable Multifunctional Dumbbell Bench
The foldable multifunctional dumbbell bench is designed with a stable structure, thickened support frame, and a thickened backboard for a more comfortable workout. It offers 6 adjustable levels to meet diverse user needs. Designed with multi-point load-bearing capacity and no shaking, it ensures a safe workout. Additionally, this dumbbell bench is easy to fold and store for convenience.
Product Features of Foldable Multifunctional Dumbbell Bench
- Multi-gear height adjustment.
- Heavy-duty, reinforced tubing for enhanced stability.
- High load capacity for a secure fit.
- Compact and foldable for convenient storage.
- Non-slip feet for safety and stability.
- Quick and easy to install.
Specifications of Foldable Multifunctional Dumbbell Bench
| Product Name | Foldable Multifunctional Dumbbell Bench |
| Material | PVC+Steel+PP+TPR+Plate |
| Steel Pipe Size | 30*70*1.2mm |
| Product Size | 125*40.5*51.5cm |
| Weight Capacity | 200kg |
| MOQ | 10PCS |
| Backrest Gear Adjustment | 9-Speed Adjustment |
| Cushion Gear Adjustment | 4-Speed Adjustment |
| Color | Black or Customed |
| Brand | Union Max |
| G.W/N.W | 14KG/12KG |
| Package Dimensions | 82*37.8*29cm |






