Description of Forearm Trainer
The more costly chrome plating process makes the forearm trainer last longer, and it can be used with standard discus, tires, and various weights. It is a special and efficient training device for wrist and forearm strength. This product can easily adjust strength. It is suitable for standard and Olympic training. The foam handle is effective in preventing slipping. The thick nylon rope and chrome-plated parts can be used for high-intensity training. It is also helpful for the upper body and other muscle groups.
Product Features of Forearm Trainer
- The thick nylon pull rope is used to bear more weight, ensuring load-bearing capacity and improving safety.
- 120cm longer drawstring, for more practical use.
- The high-quality chrome plating process doubles anti-corrosion and wear resistance, extending its lifespan.
- The sweat-absorbing foam handle increases friction and absorbs sweat effectively.
- Hanging objects can be changed at will, and loads can be flexibly adjusted.
- The buckle connecting the rope body and the load-bearing rod is designed to be detachable, making pulling the rope more convenient.
Specifications of Forearm Trainer
| Product Name | Forearm Trainer |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 100 pieces |
| Packing | Cartons |
| Material | Nylon Rope + Sponge + Chrome Plating |
| Size | 35*3.5cm |
| Length | 120cm |
| Weight | 0.86kg |
| Usage | Arm Muscle, Abdominal Muscle Training, Fitness Body |




