Wholesale Hand Grip Ring
Since 2012, Union Max has been a leading Chinese manufacturer, supplier, and exporter of high-quality hand grip rings. For bulk orders, contact us today.
The Hand Grip Ring is a small fitness accessory used to strengthen the forearm muscles. The very light resistance of this handle can be used by everyone, even during rehabilitation.
A must-have training accessory for forearm training anytime, anywhere, and easy to store, such as a purse, drawer, pant pocket, and more.
Hand Grip Ring Features
- Small size and easy to carry, exercise hand strength anytime, anywhere.
- Suitable for people of all ages, such as teenagers, outdoor sportsmen, office people, the elderly, etc., suitable for all ages.
- The hand exercise ring bump shape is ergonomic, which fits the palm better and is not easy to slip.
- The grip strength rings are made of environmentally friendly silicone.
- A variety of colors and grip strengths for your choice: green-30LB, black-40LB, blue-40LB, orange-50LB, please choose according to your needs.
- Support custom LOGO service, please contact us for details.
Hand Grip Ring Specifications
| Product Name | Hand Grip Ring |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | Silicone |
| MOQ | 200pcs |
| Diameter | 7cm |
| Thickness | 1.8cm |
| Grip | 30-50lb |
| Weight | 50g |
| Packing | Carton |
| Carton Size | 50*35*40cm |
| Color | Blue, Orange, Green, Black |
| Usage | Finger Exercise |
| Application | Home, Gym, Outdoors |







