Description of Hip Resistance Band
The hip resistance band focuses on the plasticity of the buttocks and legs, stimulating more muscle groups and improving training effectiveness. It can also lengthen the leg line and create an attractive hip-to-leg ratio. Ten minutes a day can help you build a good figure.
Product Feature of Hip Resistance Band
- High-quality workmanship. Built-in double-encrypted anti-slip strips improve elasticity and reduce edge valgus during use.
- Not easy to break. Built-in natural latex wire increases the toughness of the elastic ring.
- The product adopts a composite knitting process, offering high elasticity and stretch resistance. Only when you can pull it apart can you practice well.
- Solid and durable. Tight locking, smooth and beautiful wiring.
- Easy to store. Small, lightweight, and portable, it can be a gym in your pocket.
- Variety of colors. Available in green, pink, purple, gray, black, etc., with corresponding pulling forces: 18-32lb, 30-50lb, and 45-70lb for you to choose from.
- Support customization. This product can be customized in color, size, and logo for orders of 50 sets or more.
Specifications of Hip Resistance Band
| Product Name | Hip Resistance Band |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | Tapecotton, Latex Silk |
| MOQ | 2pcs |
| Price | $1.14-1.33/Piece |
| Size | 76*8cm |
| Weight | 400g |
| Packing | Carton |
| Carton Size | 35*35*50cm |
| Color | Gray, Green, Pink, Black, Purple |
| Usage | Exercise Your Gluteal Muscle |
| Application | Home, Gym, Outdoors |
| Color | Green/Gray | Pink/Medium Grey | Purple/Black |
| Tension/LB | 18-32lbs | 30-50lbs | 45-70lbs |
| Price/USD | $1.14 | $1.24 | $1.33 |



