Product Features of Inversion Tables
- Four U-shaped thickened three-dimensional sponges are designed to fit the ankles without straining and stand up comfortably; non-slip curved foam, and comfortable armrests, extend the range of hand contact and safely get up/down.
- The three-speed backrest offset center of gravity adjustment, changing the center of gravity, is more suitable for people of different weights; multi-speed height adjustment (148-206cm), double fixation is firm and does not shake, safe and reliable, suitable for use by people of various heights; shared with the whole family.
- Safety brake control, control lever, and any fixed inverted angle.
- The gravity pressure lever is strong and stable, and the push-down simple switch adds more safety to the taste and is convenient for up and down use.
- Safely fix the adjustment rope, adjust the length freely, and fix the handstand angle.
- Integrated welding process, stable steel frame, safe and reliable.
Specifications of Inversion Tables
| Product Name | Inversion Tables |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | Carton |
| Material | Steel Pipe |
| G.W/N.W | 34.7/38.4kg |
| Color | Black and Blue |
| Load Bearing | 120kg |
| Size | 122*81*148-206cm |
| Applicable | Home, Office, Gym |




