Description of Magnetic Resistance Spin Bike
This magnetic resistance spin bike is designed with a sleek and safe closed belt compartment, adopting a silent belt transmission, using a durable nylon double-thread belt. It has an infinitely variable resistance system that is magnetically controlled, with a standard 6kg silent flywheel (can be customized to 8kg or 10kg, please consult for specific information). Furthermore, it has 2 movable pulleys for more convenient storage, providing a smooth operation with no frustration and a long service life.
Product Features of Magnetic Resistance Spin Bike
- More attention is paid to the details, with a high-rebound comfortable cushion to provide a better experience, adjustable front and rear seat heights to meet different height requirements, and aluminum alloy pedals designed to be non-slip and durable.
- The magnetic control system is frictionless, providing a smoother and quieter experience.
- The stepless variable resistance control allows for fat reduction while riding, with adjustable resistance to find the ideal exercise intensity anytime.
- The monitor displays exercise data such as time, distance, calories, and heart rate to help with scientific exercise.
- The mobile phone holder allows for placement of a phone or tablet to make exercise more efficient and less boring.
- The silent belt drive system and the magnetically controlled silent resistance system make sure the riding process is silent and peaceful, without disturbing neighbors.
- The small body saves space without folding, and it can be moved anywhere without being restrained, or needing to be plugged in.
Specifications of Magnetic Resistance Spin Bike
| Product Name | Magnetic Resistance Spin Bike |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 set |
| Price | $81.91-84.77/set |
| Packing | Cartons |
| Material | Aluminum alloy |
| G.W | 20kg |
| Color | Black/White Gold |
| LoadBearing | 100kg |
| Flywheel Weight | 6kg |
| Size | 1050*500*110mm |
| Resistance Method | Magnetic |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| For People | Fitness enthusiasts, keepers, fitness trainers |




