Wholesale Adjustable Dumbbells Set
Since 2012, Union Max has been a leading Chinese manufacturer, supplier, and exporter of high-quality adjustable dumbbell set. For bulk orders, contact us today.
This versatile weight training equipment combines dumbbells, kettlebells, barbells, and push-up stands in 1 set of equipment that can be adjusted as needed. This product basically meets your daily fitness needs.
Adjustable Dumbbells Set 6 in 1 Features
- This 40kg multifunctional weight training equipment includes two dumbbell bars, a barbell coupler, four safety nuts, two kettlebell grips, a kettlebell base, and 16 dumbbell plates.
- The dumbbell plates in this set feature a PE shell filled with cement, a more economical option, and a protective PE shell to prevent abrasion.
- The handle has a high-density rubber cover that is eco-friendly, odorless, and provides a comfortable grip to keep you from slipping off during training sessions.
- Adjustable dumbbells, barbell connecting rods, and kettlebells will meet your different training requirements and save space. It is a set of lightweight, durable, and economical free
- training equipment.
- This complete set will help you achieve your fitness goals by exercising at home, at the gym, or while traveling.
- Sold as a set, with a minimum order of 30 sets.
- Conventional carton packaging can also choose pallet packaging.
Adjustable Dumbbells Set 6 in 1 Specifications
| Product Name | Adjustable Dumbbells Set 6 in 1 |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 30 sets |
| Packing | Carton |
| Usage | Build muscle |
| Application | Gym and your home |
| Size | 40kg(1.25kg*4+2.5kg*4+3kg*8) |
| Dumbbell Plate Material | Cement and PE Shell |
| Dumbbell Bar Length | 50.5cm |
| Barbell Connecting Rod Length | 38cm |
| Color | Black and Orange |
| Dumbbell Plate Size | 1.25kg | 2.5kg | 3kg |
| Diameter | 18cm | 22cm | 23cm |
| Thickness | 3.5cm | 4cm | 5cm |







