Description of Pull Up Bar
Details make quality, this product uses a large triangle support for more stability, easier to exercise chest muscles and back muscles. It has a large carrying capacity, is easy to use at home, does not occupy a lot of space, and is simple and convenient to install. It is a fitness equipment built for your personal use.
Product Feature of Pull Up Bar
- This product adopts a three-dimensional triangular structure, the structure is firm and not easy to deform, and the use is safer and more secure.
- Product size: The product size is 94*18*50cm, the diameter of the square tube is 38*1.2mm, and the size of the horizontal bar is 32*1.0mm,Surface spray treatment to meet the needs of daily use.
- The material is made of steel pipe + sponge, the surface is sprayed with plastic, and the crossbar is made of a whole rod, which is integrally formed and more stable.
- The product adopts comfortable handle design, high-density handle cotton cover, soft and comfortable, sweat-absorbing and non-slip.
- It is designed with rings, which can hang sandbags, drawstrings and other equipment, which is very convenient for daily exercise.
- Regular use can reduce fat and lose weight, shape your whole body muscles, and can be combined with a variety of different exercise methods.
Specifications of Pull Up Bar
| Product Name | Pull Up Bar |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| MOQ | 2pcs |
| Size | 94*18*50cm |
| Pipe Diameter | 38mm |
| Thickness Of Pipe | 1.2mm |
| Color | Black, White |
| Packing | Cartons |
| Carton Size | 96*18.5*10.5cm |
| Material | Steel Tube + Sponge |
| Weight | 3.3kg |
| Usage | Arm Training |
| Application | Home, Gym |
| Department | Unisex-adult |



