Description of Rotating Push-Up Stands
This best push-up stands is a brand-new upgrade to the push-up bracket, which has a firmer grip, is very safe and stable, and is also very suitable for women’s weight loss and middle-aged and elderly rehabilitation training.
Product Feature of Rotating Push-Up Stands
- The circular contact surface of the base, the force is uniform, and it is not easy to roll over.
- ABS environmental protection material, high bearing capacity, easy to scrub, no rust.
- The innovative wave handle guides the use direction of the hand-held bracket.
- Push-up stand workout has red and black color matching, a simple design, and full marks for details.
- The concave and convex pattern on the top of the handle fits the palm of the hand and protects the hands.
- Five-point EVA non-slip pad, firmly stick to the ground, not easy to slip, avoid sports injuries.
- The push-up bars handle has two styles: rotatable and non-rotatable, you can choose according to your needs.
Specifications of Rotating Push-Up Stands
| Product Name | Rotating Push-Up Stands |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | ABS, Eva |
| MOQ | 2pcs |
| Price | $1.65-2.96/Piece |
| Size | 62*20*9cm |
| Diameter | 20cm |
| Weight | 300g |
| Packing | Carton |
| Color | Black |
| Usage | Arm Training |
| Application | Home, Gym, Outdoors |







