Description of Smith Cable Machine
The multi-smith cable machine, a large-scale comprehensive training equipment, has been newly upgraded with added functions. It provides a multifunctional, free-weight strength training platform, allowing you to exercise all your body muscles. The unique arch structure enhances stability, safety, and durability, ensuring a secure workout experience. Suitable for both home and gym use.
Product Features of Smith Cable Machine
- The multi-smith cable machine is made of 50mm and 2.3mm international steel and thickened pipes, increasing the stability and safety of the equipment and facilitating the expansion of training functions.
- The multi-directional pull-up handle is adopted, the handle is firm, and the high-density HDR material is used for comfort, preventing hand injuries, wear-resistant, sweat-absorbing, and non-sticky.
- Humanized nine-dan position design, squat bench press limit, suitable for users of different heights to squat and bench press.
- Stainless steel linear bearing, durable, smooth movement without stuttering; with gravity pulley, safe and secure, silent during use.
- The core barrel design expands a variety of training functions, which can be adjusted at will, flexibly used, and is convenient and free.
- Chrome-plated metal sleeves, all positions where the barbell plates are placed are made of chrome-plated metal sleeves, which are wear-resistant, rust-proof, and durable.
- Professional barbell bar rotating lock; safe to undertake protection, even for heavy weight training, it can be used safely and confidently.
Specifications of Smith Cable Machine
| Product Name | Smith Cable Machine |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | Cartons |
| Material | Steel |
| G.W | 220kg |
| Load Bearing | 700kg |
| Tube Thickness | 2.0mm |
| Color | Black and Ash |
| Size | 1270*2300*2350mm |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| Usage | Fitness |





