Description of Three Station Multi Gym
The three station multi gym can be considered a simple gym that can be used by the whole family and can exercise all muscle groups in the body. This three-person station comprehensive training device is a combination of training equipment, featuring luxurious equipment such as a supine board, sandbags, and weight blocks. One set can meet the needs of all your body’s muscles, offering over 48 functions at a home price and commercial-grade quality.
Product Features of Three Station Multi Gym
- High-density PU leather boxing sandbag, thickened Guizi-shaped base, 50*70mm square tube, large force, high load-bearing pressure, more stable and safe.
- Breathable cushion, with anti-scratch and wear-resistant leather exterior, built-in thickened foam, anti-scratch cloth, etc., preventing the trainer from sweating on the cushion during training, a truly humanized design.
- Using 6mm7-strand steel wire rope, durable and wear-resistant. Strong load-bearing; the pulley is made of a steel shaft, ensuring smooth operation and a longer lifespan.
- With PVC counterweight, made of PVC and iron sand, effectively preventing water and rust, meeting the high-intensity training needs of fitness enthusiasts, and ensuring effective muscle exercise.
- Adopting the oxidation automobile-grade metal baking paint process, the spraying process is automatically assembled. The spray is uniform and beautiful, and it will not rust after long-term use.
- Adopting soft and permeable bubble cotton, it is very soft, breathable, and comfortable, helping to relax the leg muscles.
- With foldable parallel bars, it can be retracted and placed freely without taking up space; the seat cushion knob can be adjusted for random height; the thickened protective shell prevents hand injuries when changing the counterweight; thickened pedals, anti-loosening screws, etc.; household price, commercial quality experience.
Specifications of Three Station Multi Gym
| Product Name | Three Station Multi Gym |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Brand | Union Max |
| MOQ | 1 piece |
| Packing | 7 cartons |
| Material | Steel |
| Tube Size | 50*70mm |
| G.W | 210kg |
| Color | Black |
| Load Bearing | 380kg |
| Counterweight Weight | 75kg |
| Size | 1950*1700*2200mm |
| Applicable | Home, Office, Gym |
| Usage | Fitness |




