Description of TPE Jump Rope Mat
For friends who lose fat, because most people have a significant weight base, they must avoid burdening the body as much as possible, and avoid skipping rope on hard ground for a long time, because this will increase the pressure on the knees. The correct way is to prepare a jump rope pad, which can reduce the pressure on the knees and reduce the noise simultaneously.
Product Feature of TPE Jump Rope Mat
- The jump rope pad adopts standard size, which is suitable for adults and children. The jumping area is scientifically allocated. A reasonable jumping area can reduce fatigue and make the exercise more durable.
- There are two specifications for you to choose: 126cm*60cm*6mm,126cm*60cm*8mm, you can choose the appropriate thickness specification according to your needs.
- There are four colors pink, gray, blue, and purple. You can choose the corresponding color according to the stock situation and your preference.
- Using TPE environmental protection material, it is safe, odorless, easy to take care of, and comes with cushion straps for easy portability.
- The front is a textured design, laser engraved body position, the back is a wavy pattern, good adsorption, strong grip.
Specifications of TPE Jump Rope Mat
| Product Name | TPE Jump Rope Mat |
| Origin | China |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | TPE |
| MOQ | 50pcs |
| Size | 126*60cm |
| Thickness | 6mm, 8mm |
| Weight | 0.5kg, 0.7kg |
| Packing | Carton |
| Carton Size | 53*42*62cm, 60*50*62cm |
| Color | Pink, Gray, Blue, Purple |
| Logo | Custom |
| Usage | Shock Absorption, Knee Protection |
| Application | Home, Gym |






