Description of TPE Resistance Band Set
This TPE resistance band set is like having a small home gym. With its simple design and stylish appearance, you can enjoy full-body workouts anytime, anywhere. Just 10 minutes a day can help you reshape your body and achieve your fitness goals.
Product Feature of TPE Resistance Band Set
- A variety of colors are available, with one set containing 5 different colors. You can choose according to your personal preference.
- The material is made of odorless TPE, challenging advanced training, increasing difficulty, and providing body feedback.
- The details are well-crafted, with uniform cuts and durability.
- Packaging: Box gauge: 402828cm, 100 sets/box, net weight: 120g/set, gross weight: 12.5KG/box.
- Packaging: Standard packaging is OPP bag packaging. For color box packaging, please contact us for customization of color box or logo.
Specifications of TPE Resistance Band Set
| Product Name | TPE Resistance Band Set |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | TPE |
| MOQ | 100pcs |
| Price | $1.16/Piece |
| Size | 600*50mm |
| Tension | 0.4, 0.5, 0.7, 0.9,1.1mm |
| Packing | Carton |
| Carton Size | 40*28*28cm |
| Usage | Exercise Your Hand Muscles |
| Application | Home, Gym, Outdoors |






