Description of Adjustable Weight Bench
The adjustable weight bench offers five functions: dumbbell bench, supine board, bench press chair, Roman chair, and large flat stool. The dumbbell bench height is freely adjustable with a 14-gear latch mechanism. The adjustable seat cushion is made of breathable and comfortable leather for maximum comfort. The dumbbell bench base is equipped with rollers for easy mobility.
Features of Adjustable Weight Bench
- Strengthen and tone both your upper and lower abs with this exercise equipment.
- Burn belly fat using this workout tool.
- Enjoy worry-free training thanks to the non-slip footing.
- Train comfortably with the padded PU bench.
- Featuring a durable powder-coated solid steel frame for long-lasting use.
- Perfect for home gyms, personal training, or outdoor cross-fit training.
- Compact in size for space-saving storage.
Specification of Adjustable Weight Bench
| Product name | Adjustable Weight Bench |
| Manufacturer | Union Max Fitness |
| Size | 162*55*50cm |
| N.W/G.W | 22kg/24.5kg |
| Material | Steel+Foam+PU |
| Maximum capacity | 200kg |
| Carton size | 100*41*23CM |
| Application | Body Building |




