Description of Wood Climbing Board
Wood climbing boards are suitable for home, climbing gyms, and RV training. They can also be installed on home door frames and climbing gym training walls for strength and physical training.
Product Feature of Wood Climbing Board
- Selected raw materials, made of poplar, thickened, and durable.
- The bottom of our rock climbing board is formed by high-temperature stamping and is sturdy and durable.
- Despite its small size, it is highly practical and ideal for indoor fitness.
- We use reliable materials to manufacture reliable products, ensuring a safe and enjoyable user experience.
- We offer two sizes: 120304cm and 240384cm, allowing you to choose based on your personal needs and venue size.
- You have two color options: wood color and black.
Specifications of Wood Climbing Board
| Product Name | Wood Climbing Board |
| Origin | China |
| Brand | Union Max |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material | Poplar Laminated Board |
| MOQ | 5pcs |
| Price | $38-91.4/Piece |
| Size | 120*30*4cm, 240*38*4cm |
| Thickness | 3cm, 4cm |
| Weight | 9.2kg, 18.4kg |
| Material Weight | 200kg |
| Packing | Carton |
| Color | Burlywood, Black |
| Usage | Strength Training |
| Application | Home, Gym |






